Co můžeš udělat dnes, měls udělat včera

Doutnák k marketingové aktivitě častěji zapaluje blížící se průšvih než strategicky sestavený plán. Víte, že potřeba je jako sopka, která bublá pod nohama, dokud se však nezachvěje zem, myslíte na jiné věci. Zem se ale, dříve či později, zachvěje, balvany začnou létat a vy začnete hledat „urychlená řešení“.

ID-100251602

Reakční doby marketéra jsou delší než tytéž u řidiče, který zjistiv, že to před ním fakt je (divoká) svině, něco vmžiku udělá. Marketér reaguje dny a týdny, během kterých může problém eskalovat a mutovat jako vir. Uvažte další čas potřebný na výklad a akceptaci zadání, tvorbu, produkci, nasazení a první účinek. Hrozí, že s pracně vymyšlenou strategií vytáhnete na pozice, na kterých už zákazník či konkurence nebudou.

Generál se rozhlédl po opuštěné pláni, v níž jen polámaná stébla trav…

Námořnická pravidlo říká: Jakmile tě napadne, jestli není třeba skasat plachty, je nejvyšší čas. My tu, pravda, plachty spíše vytahujeme, ale podstata je stejná. Kdekoliv manévr vyžaduje čas a podmínky se mohou měnit k horšímu, není žádný prostor k přemítání, jestli něco udělat dnes, anebo zítra. Bonmot ‚včera bylo pozdě‘ zní smutně jako konstatování, zato srší energií jako pobídka a nápověda.

S odpuštěním, tohle je vážně moudro pro tip:

Najděte si pět minut ještě dnes a úloze aspoň vymyslete jméno.

Když nevíte, z které strany začít, nezačněte rovnou hledat řešení. Pečlivě a podrobně popište situaci. Popište ji písemně, v úplných větách, které nutí k plnotučným úvahám a formulacím. (Možná že s myšlením skrz klávesnici to každý stejné nemá. Tak zkuste třeba brainstorming, na kterém nebudete řešit „co uděláme“, ale „co přesně se teď děje“. Takový marketingový Gestalt.)

Teprve nad zmapovanou situací formulujte teze a návrhy. Když se na nich zadrhnete, nevadí. Co by za vás nikdo neudělal. už máte: zadání, základ analýzy, nalajnované hřiště. Teď můžete svolat mužstvo a písknout. Zápas začíná.Seznam článků

« 10 tipů jak napsat 10 tipů

Marketér už není stavitelem chrámu »